Mohou malé čtvercové obklady zajistit, že naše koupelna bude mít jedinečný charakter? Rozhodně ano. Keramická mozaika se těší velké oblibě již léta a používá se nejen v domácích koupelnách. Přesvědčte se sami, v čem tkví její tajemství, a seznamte se s osvědčenými způsoby odborného kladení.

 

Druhy mozaiky


V obchodech najdeme různé typy mozaiky: keramickou, skleněnou, kamennou a dokonce i dřevěnou nebo kovovou. Nejčastěji se používá keramická mozaika. Aby její kladení nebylo tak časově náročné, výrobci spojili drobné prvky speciální sítí a vytvořili tak hotové bloky, které jsou k dispozici v různých velikostech. Díky tomu je montáž mozaiky mnohem jednodušší, protože se již nemusíme starat o to, aby byl každý čtvercový obklad rovnoměrně usazen. Jednoduše řečeno, část práce již byla provedena za nás. Uvedené archy můžeme bez problémů přizpůsobit různým typům podkladu, modelovat a ořezávat je libovolným způsobem.

 

rodzaje plytek kwadratowa czarno biala mozaika heksagon arabeska

 

Keramická mozaika – proč se vyplatí?


Kromě toho, že mozaika vypadá neuvěřitelně efektně, má její použití velmi praktický rozměr. Proč? Protože díky ní můžeme snadno dokončit tzv. obtížná místa, bez nutnosti zdlouhavého ořezávání a modelování tradičních obkladů. Mozaika se proto skvěle hodí na zaoblené a vypouklé plochy, jako například: oválné obložení vany, deska umyvadla nebo dokončení kulatého zrcadla.

 

plytki ceramiczne wykonczenie okraglego lustra

 

Způsob kladení mozaiky


Než se pustíme do kladení mozaiky, přesně si stanovme naši koncepci a rozmístění obkladů. Musíme pamatovat na to, že mozaika je ozdobný prvek, který by měl na jednotném pozadí nenápadně vynikat. Kromě toho může použití mozaiky na příliš mnoha místech způsobit zbytečný chaos a zkazit konečný efekt celého projektu.

 

sposob na ukladanie mozaiki klejenie plytek porady fachowca

 

Dbejte na rovný podklad a preciznost provedení


Před kladením mozaiky musíme velmi pečlivě vyrovnat podklad. Dalším krokem je rozetření tenké vrstvy lepicí malty. Abychom tuto činnost provedli precizně, měli bychom použít hladítko s nejjemnějšími zuby. Pamatujte, že pokud bude vrstva lepidla příliš silná, je velmi pravděpodobné, že vyteče ze spár. Rozetřete lepidlo na menších plochách, aby nevyschlo před upevněním obkladů. Fragmenty mozaiky musí být kladeny rovnoměrně a s velkou přesností. Musíme pamatovat na zachování správné vzdálenosti mezi sítěmi, aby měly spáry stejnou šířku. Velmi užitečné při této činnosti budou distanční křížky. Hodit se bude i vodováha, díky které budeme moci změřit svislou a vodorovnou rovinu. Při spárování se skvěle osvědčí pružné nebo epoxidové spárovací hmoty, které jsou odolné vůči nečistotám, UV záření nebo plísním a nežádoucím výkvětům. Když už máme naši kompozici položenou a zkorigujeme šířku spár, stojí za to upevnit celou konstrukci jemným a velmi citlivým přitlačením k povrchu polystyrenovou nebo gumovou stěrkou nebo jiným nástrojem. Pro dokončení našeho díla po zaschnutí mozaiky stačí ji otřít vlhkým hadříkem. Pak už se můžeme jen těšit z dosaženého efektu.

 

rowne podloze pod plytki fugi elastyczne epoksydowe klej mozaika

Podívejte se na naše obklady do koupelny.