Mozaika je skvělý způsob, jak zatraktivnit vzhled našeho bytu. Nejčastěji zdobí stěny kuchyně a koupelny. Je třeba zdůraznit, že mozaikové obklady nejen zvýrazňují uvedené místnosti, ale také poskytují vynikající ochranu proti vlhkosti.
Pro všechny, kteří chtějí, aby mozaika zdobila stěny jejich kuchyně nebo koupelny: máme dobrou zprávu. Za prvé, je to správné rozhodnutí. Nástěnná mozaika je skvělé řešení, díky kterému se budeme moci cítit skvěle v našem domě. Za druhé, v obchodech máme obrovský výběr mozaikových obkladů. Výrobci nám nabízejí keramickou, skleněnou nebo kamennou mozaiku v různých tvarech a barvách. Za třetí, již nějakou dobu pokládání mozaiky nepředstavuje větší problém a s úspěchem si můžeme sami vytvořit naši neopakovatelnou kompozici, bez pomoci odborníků.
Keramická mozaika se nejčastěji používá v našich domovech. Její tloušťka se obvykle pohybuje od 6 do 7 mm. Vyrábí se několika způsoby. První z nich spočívá v nařezání větších keramických obkladů na menší prvky. Takto získané obklady se následně lepí na papírovou nebo polyesterovou síťku. Toto řešení je velmi praktické, protože výrazně urychluje montáž mozaiky. Druhá metoda je založena na tzv. optickém klamu a spočívá v umném naříznutí keramických obkladů většího formátu tak, aby imitovaly tradiční mozaiku. Musíme si být vědomi toho, že tímto druhem obkladů nepokryjeme povrchy se zaoblenými tvary. Třetí metoda je nejpracnější. Z jakého důvodu? Protože při výběru této metody musí být každý prvek mozaikové skládačky nejprve tvarován a následně vypálen za použití typických nástrojů používaných k výrobě tradičních obkladů.
Není divu, že se v poslední době těší velké oblibě skleněná mozaika, která je mimořádně efektní a odolná proti jakémukoli mechanickému poškození. Její tloušťka se obvykle pohybuje od 4 mm do 8 mm. Nejčastěji vzniká nařezáním skleněných tabulí na malé prvky o předem stanovené velikosti. Drobné fragmenty se podrobují tepelnému zpracování nebo broušení, díky čemuž získávají požadovaný tvar. Skleněná mozaika se skvěle hodí do koupelen a kuchyní, a to nejen díky své odolnosti, ale také díky tomu, že je odolná vůči chemickým látkám.
Tloušťka kamenné mozaiky dosahuje obvykle 8 nebo 10 mm. Může být vyrobena z jakéhokoli druhu přírodního kamene. Nejčastěji se setkáváme s mozaikou vyrobenou z mramoru a křemene. Drobné prvky se získávají jak řezáním kamene, tak jeho lámáním.
Když už se rozhodneme pro konkrétní typ mozaiky, musíme dbát na odborné položení. Naše práce se bude skládat ze tří etap. V první řadě budeme muset dokonale vyrovnat rovinu, na kterou následně položíme mozaiku. Druhá etapa spočívá v použití speciálního lepicího tmelu, přizpůsobeného druhu podkladu a mozaiky. Poslední etapa je spárování. Vyžaduje největší preciznost a soustředění. Aby byly prostory mezi obklady rovné, můžeme použít distanční křížky. Podle mnoha odborníků jsou při spárování nepostradatelné.
Získejte exkluzivní přístup! inspirace, trendy,
nové produkty, exkluzivní nabídky
a mnohem více přímo na váš e-mail!