Interiér ve Stylu Botanickém

Filter
Nastavit sestupně

Produkty 1-12 z 23

Stránka
na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam
Filter
Nastavit sestupně

Produkty 1-12 z 23

Stránka
na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

Po krátkém, ale jak intenzivním uchvácení industrialismem se opět přikláníme k přírodě. Tento jev je zvláště patrný v interiérovém designu – botanický styl je vedoucím trendem posledních let! A nejde jen o kaktus v květináči na stole, ale o celé stěny zeleně!

Zelená revoluce začala na počátku 70. let 20. století a je úzce spjata s biofilií. Poprvé tento termín použil americký psychoanalytik Erich Fromm, židovského původu. Vášnivá láska k životu a všemu živému – to je asi jedna z nejjednodušších a zároveň nejvýmluvnějších definic! Kontakt s přírodou je potřebný pro všechny lidi. Rozvíjí kreativitu, expresi, inteligenci, smysl pro estetiku. Umožňuje vám nadechnout se – opustit všechny starosti a obavy.

Touha po přírodě je vidět nejen v každodenních volbách – procházka v parku místo pohovky a televize, ale také v interiérech! Takzvaný biofilní design je předním trendem v uspořádání moderních domů a bytů. Okouzluje barvami, květinovými vzory, přírodními materiály!

Botanický styl základní pravidla

Příroda je matkou všeho! Vede při výběru vzorů nebo materiálů. V interiéru zařízeném v botanickém stylu není místo pro křiklavé a odvážné barvy. Úspornost se týká nejen výběru barev či materiálů, ale i nákupu nových věcí!

Důležitá je kvalita, ne kvantita! Doplňků by mělo být tak málo, aby bylo možné volně vystavit stěny obalené květinovou mozaikou nebo tapetou. Jako podlaha mohou sloužit panely nebo geometrické obklady. Silná deka pokrývající postel může být vždy zmačkaná!

Botanický styl – barvy

Interiér v botanickém stylu jsou především barvy země, které napomáhají odpočinku – tlumené modré, zahalené odstíny zelené, čokoládově hnědé, okrové, béžové, hnědé! Chcete-li se vyhnout chaosu, vyplatí se rozhodnout pro dva, tři základní odstíny, které budou přítomny nejen na stěnách, ale také v doplňcích.

Botanický styl – nábytek a materiály

Jednoduchý, lehký minimalistický nebo naopak s výrazně viditelnou kresbou dřeva! Nábytek v botanickém stylu může mít různé formy, důležité je, aby zůstal v úzkém kontaktu s přírodou. Nádherně korespondují s přírodními materiály: proutím, mědí, bavlnou, lnem nebo ratanem a vytvářejí tak skutečně jedinečné modely!

Botanický styl – vzory

Mozaika inspirovaná tropy – Flabellum Jungle nebo jemné, minimalistické vzory evokující přírodu – Lotus Marble mají nadčasový charakter, neměli byste se jich bát! A naopak - s otevřenou náručí je pozvat do interiéru!

Botanický styl – osvětlení

Velmi důležitým prvkem botanického stylu je osvětlení. Skvěle se osvědčí lampy vybavené stínítky, které kromě své základní funkce se vyznačují také neobyčejnými dekorativními hodnotami. K dispozici je celá řada produktů – od stropních a stolních modelů až po stojací a nástěnné svítidla!

Botanický styl – rostliny a doplňky

Interiér v botanickém stylu se neobejde bez rostlin! Pokud máme dostatek místa, měli bychom investovat do dvou, tří větších květin – palmy, monstery, fíkovníku, draceny. V posledních letech se mimořádně oblíbenými staly také vertikální zahrady, lesy ve sklenici.

Doplňky také směřují naše myšlenky k přírodě – měkké deky, proutěné květináče, lněné závěsy. Důležité je, že jejich role se neomezuje pouze na ozdobu. Uvolňují, usnadňují relaxaci a přispívají k efektivnímu odpočinku. V kontrastu s nimi se objevuje zlato, tedy návrh pro odvážnější. Nezapomeňte však, že to s ním netřeba přehánět. Drobné prvky jistě postačí k narušení tropického charakteru interiéru.

Z lásky k přírodě, jak zařídit interiér v botanickém stylu?

Botanický styl se dokonale hodí do prostorných interiérů s vysokými stropy a velkými okny. To však neznamená, že ho nemůžeme propašovat do malé garsonky. Navzdory tomu, co by se mohlo zdát. není obtížné zařídit. Nevyžaduje velkou revoluci. Někdy stačí jen pár doplňků – třeba polštář s tropickými vzory. Mnohé závisí na tom, jakého efektu chceme dosáhnout – výrazného, ​​nebo naopak klidného a tlumeného.

Botanická kuchyně

Botanická kuchyně klade důraz na přirozenost, lehkost a špetku exotiky. Nemůže se obejít bez rostlin, a nejlépe bez soukromé džungle! Na parapety, police nebo na speciálně vyhrazená místa umístíme květináče s kapradinami a aloe. Hitem jsou také velké listy se silnými siluetami – palmy, lopatkovce, strelície. Model Jungle Flabellum je jejich věrným zobrazením. Krásně ozdobí zeď nad deskou.

Nábytek v kuchyni zařízené v botanickém stylu je dřevěný. Nejednou vypráví příběh, prolínají se s ratanovými doplňky. Pokud jde o barvy, do popředí se dostávají jemné šedé, měkké krémové béžové, jasná přírodní bílá.

Botanický obývací pokoj

Místností, ve které mohou milovníci botanického stylu naplno využít svou kreativitu, je obývací pokoj. Dominuje v něm nábytek z masivního dřeva, doplňky z přírodních materiálů – bambusu nebo ratanu. V centru pozornosti je samozřejmě pohovka, která vybízí k odpočinku, a hned vedle ní stůl s pohodlnými židlemi.

Při vytváření skutečně botanické atmosféry jsou velmi nápomocné doplňky inspirované světem rostlin – závěsy s potisky listů, květin nebo stromů. Podobné vzory dominují na tapetách. Vzorovaná tapeta umístěná na jedné stěně promění interiér v mžiku. Její fragmenty lze úspěšně umístit do rámů a vytvořit tak sérii obrazů.

Botanická koupelna

Jak vypadá botanická koupelna? Základy stylu již dobře známe. Má být jednoduchá, s přídavkem zeleně a přírodních materiálů. Můžeme v ní najít nejen stálezelené pokojové květiny, jako jsou sukulenty, ale také rostlinné mozaiky. Spring Leaves, Autumn Leaves, Aurora Green – to jsou jedny z nejfantasknějších modelů. Vypadají, jako by byly ukradeny přímo ze světa přírody!

Pokud dáváte přednost minimalistickým, tlumenějším kompozicím, zvolte si obklady Metropolis v lahvově zelené barvě. Jak je uspořádat? Existuje alespoň několik návrhů. Nad vanou, ve sprše, za zrcadlem, na podlaze. Zlatá armatura bude šperkovým doplňkem!

Botanická ložnice

Botanická ložnice je skutečnou oázou klidu! Základem aranžmá je velká, pohodlná postel – nejlepší volbou bude ta bez nožiček. Dalším důležitým prvkem je rostlinná tapeta. Stojí za zvážení takzvaný 3D model, který opticky zvětší interiér a dodá mu neuvěřitelnou hloubku!

Botanický styl, co si zapamatovat?

Botanický styl je neformální, rozhodně nepatří k nejrafinovanějším. Dominují v něm světlé barvy, rostlinné motivy, přírodní materiály. Důležitý je komfort, volnost a fantazie. Můžete si dovolit být kreativní – klíčové však je, abyste příliš neztratili prostor!