Keramická mozaika umožňuje vnést do interiéru zajímavé tvary, vzory a barvy. Aby se však maximálně zdůraznila její krása a vynikl její půvab, je třeba k výběru spárovací hmoty přistupovat mimořádně uvážlivě! Čím spárovat mozaiku? Kolik spárovací hmoty na mozaiku? Jak aplikovat spárovací hmotu na mozaiku? Společně s odborníky z oboru obkladačství jsme připravili pět praktických rad, které vás ochrání před katastrofou spár! Začínáme!
Po mnoho let byla spárovací hmota vnímána jako nezbytný doplněk, dnes je plnohodnotným prvkem interiéru! Ba co víc! Nezřídka právě ona rozhoduje o konečném efektu celé aranžace! Udává tón, formuje styl! Ve skutečnosti plní řadu důležitých funkcí – od dekorační přes ochrannou až po dokončovací! Návrháři k ní přistupují mimořádně vážně a kombinují funkčnost s estetickými kvalitami!
Dobře, ale co vlastně nazýváme spárovací hmotou? Jaká je její definice? Spárovací hmota je kompozitní materiál skládající se obvykle ze dvou, tří prvků. Používá se obvykle k spárování keramických, kamenných obkladů – jak nástěnných, tak podlahových. Kdysi se k její výrobě používala hlavně vápenná malta, dnes je dostupnost surovin mnohem větší.
Obrazy, plakáty, grafiky?! To jsou jistě první věci, které vás napadnou, když přemýšlíte o dekoraci interiéru. Bohužel v kuchyni nebo koupelně mohou být zcela nepraktické! Jsou to místnosti, kde panují velmi specifické podmínky – zvýšená vlhkost, teplota. Naštěstí se v nich mozaika cítí skvěle! Aby však plnila roli ozdoby, je třeba k ní zvolit vhodnou spárovací hmotu! Vhodnou, tedy jakou?
Hodně záleží na naší individuální vizi, charakteru obkladů a samotné místnosti. Spárovací hmota ladící, nebo naopak – kontrastní? Černá spárovací hmota v kombinaci s bílou mozaikou ji zviditelní. Naopak ta v odstínu co nejbližším barvě obkladů bude přirozeným, jemným doplňkem.
Spárovací hmota kromě čistě dekorační role chrání před škodlivým působením vlhkosti a růstem plísní. Navíc zabraňuje pronikání špíny, prachu a plísní! To má obrovský význam zejména v koupelně, kde je cirkulace vzduchu zpravidla silně omezena. Totéž platí pro kuchyň bez okna. Navíc působí proti uvolňování, praskání, vyplavování malty a lepidla – drží obklady na uzdě.
Spárovací hmota je velmi důležitým dokončovacím prvkem! Pokládka bez spár je mýtus! Může mít vážné následky! Mozaika, stejně jako klasické obklady, se vyznačuje tzv. tepelnou roztažností – pod vlivem vysoké teploty může měnit své rozměry – roztahovat se nebo smršťovat!
Dilatační mezery, i ty 1-2 mm, účinně zabraňují negativním důsledkům tohoto jevu. Umožňují bezproblémovou výměnu jednotlivých prvků mozaiky. Samozřejmě za předpokladu, že jsou vyplněny vhodným materiálem!
Čím spárovat mozaiku? Kolik spárovací hmoty na mozaiku? Jak aplikovat spárovací hmotu na mozaiku? Aby byla spárovací hmota na míru, je třeba vzít v úvahu řadu různých faktorů, o kterých většina z nás nemá tušení! Za prvé: typ pojiva, čili jednoduše řečeno složení. Za druhé: určení. Za třetí: barva. Za čtvrté: šířka. Za páté: snadná údržba.
Cementová, akrylová, epoxidová? Čím spárovat mozaiku? Ve skutečnosti je těžké dát jednoznačnou odpověď. Každá má své klady a zápory, pojďme se na ně stručně podívat. Pak si mnohem snadněji vybereme potenciálního favorita!
Cementová spárovací hmota
Poměrně levná, dostupná v mnoha barvách, snadná na montáž. Cementová spárovací hmota je bezesporu jednou z nejčastějších voleb pro mozaiky. Otázkou je, zda správnou? Jak napovídá název, základní složkou je cement, který bohužel nepatří k nejtrvanlivějším. Snadno se špiní, praská, nezřídka vyžaduje kompletní výměnu!
Akrylová spárovací hmota
Akrylová spárovací hmota se prodává ve formě hotové pasty k použití, proto není nutné ji předem ředit vodou. Najde uplatnění v místech, kde existuje poměrně velké riziko vzniku pnutí – v rozích, styčných bodech podlahy se stěnou. Bohužel špatně snáší dlouhodobý kontakt s vodou!
Epoxidová spárovací hmota
Epoxidová spárovací hmota je rozhodně nejodolnější a nejfunkčnější řešení. Lze ji úspěšně použít pro spárování mozaiky v koupelně i kuchyni. Velmi dobře si poradí s vlhkostí a nečistotami. Vyskytuje se v mnoha barvách! Bohužel spárování s jejím použitím je poměrně obtížné, vyžaduje značnou zručnost a pečlivost – schne rozhodně rychleji než tradiční!
Rada obkladače Raw Decor!
Cementová, nebo epoxidová? Lámate si hlavu? Nevíte, jakou spárovací hmotu vybrat? Můžete vsadit na mix – cementovo-pryskyřičnou spárovací hmotu!
Jak vybrat barvu spárovací hmoty pro mozaiky? Čím se řídit? Především individuálními preferencemi! Pokud sníte o harmonickém, minimalistickém interiéru, kde vše dokonale ladí, vsaďte na odstín co nejbližší barvě mozaiky. Výjimkou z tohoto pravidla je bílá, od které je nejlepší se držet dál! Je na ní vidět každá skvrna, je náchylná k žloutnutí. Světle šedá spárovací hmota je rozhodně bezpečnější a zároveň praktičtější volba.
Doporučujeme, abyste zvážili barvu spárovací hmoty, která dokonale ladí s vaší mozaikou. Vhodná spárovací hmota zdůrazní její krásu a jedinečnost.
Kuchyně je místnost, ve které panují poněkud jiné podmínky než v ostatních částech bytu či domu. Totéž lze říci o koupelně. Vysoká vlhkost, proměnlivá teplota, větší riziko vzniku skvrn a nečistot?! Cementová spárovací hmota si s tím nemusí poradit! Zato epoxidová zůstane neporušená! Epoxidová spárovací hmota, nazývaná také pryskyřičná, je vodotěsná, odolná proti skvrnám, mimořádně snadno se udržuje v čistotě a navíc je příjemná na pohled. Neztrácí barvu a neodbarvuje se!
Aktuálně převládá trend spár o šířce 1-1,5 mm a zatímco u drobné mozaiky si je skutečně můžeme dovolit, u té velké na nás číhá mnoho nebezpečí. Riziko úplného odpadnutí obkladů je opravdu značné! Chcete-li se mu vyhnout, vyplatí se dodržovat následující pravidla! 2milimetrové spáry používáme pro obklady o rozměrech 10 × 10, střední (3-5 mm) pro keramiku 20 × 20, velké (6-10 mm) pro opravdu rozměrné dlaždice - 30 × 30, 40 × 40, 60 × 60.
Většina z nás nemá ráda domácí práce, a zejména čištění spár! Nejproblematičtější na údržbu je bílá cementová spárovací hmota, která pohlcuje špínu jako houba! Žloutne, drolí se – přispívajíc tak k vzniku nevzhledných děr! Chcete-li ušetřit čas a energii, vyplatí se zvolit epoxid – surovinu vyznačující se vysokou odolností a pevností. Nebojí se mastných skvrn ani nečistot. Působení silných chemických prostředků!
Mozaika před námi otevírá spoustu možností aranžování. Potřebuje však speciální rámec – spárovací hmotu! Vybrali jsme tři barevné varianty jako inspiraci pro vytvoření estetického a zároveň mimořádně funkčního interiéru!
Spojení bílé s černou je designovým hitem! Ačkoliv v poslední době poněkud zapomenuté?! Naštěstí se nyní skromně vrací! A ukazuje se, že stále nabízí nekonečné možnosti! Bílé šestihrany s černou spárovací hmotou, nebo třeba mini cihlička?! Jaké jsou výhody tohoto spojení? Styl, třída, nadčasovost!
Mimořádně zajímavého efektu lze dosáhnout použitím spárovací hmoty s třpytkami! Třpytivé částečky dodají kouzlo jak elegantní, tak moderní aranžaci. A jako by toho nebylo málo, vymodelují prostor! Dokonale se hodí ke skleněné, keramické, metalizované mozaice. Kolekce Constellation je pro ni přímo stvořená!
Perleťově šedá epoxidová spárovací hmota vytváří mnoho aranžačních možností! Zvláště ráda se používá v interiérech laděných do skandinávské, minimalistické, japandi estetiky. Dokonale se hodí k bílé a pastelové mozaice! Je ideálním výchozím bodem pro dosažení efektu nádherného, lehkého prostoru!
Jaká spárovací hmota pro mozaiky bude nejlepší? Čím spárovat mozaiku? Jak spárovat mozaiku? Tento na první pohled nenápadný dokončovací materiál dokáže způsobit mnoho problémů. Množí otázky, na které není tak snadné odpovědět. Možností je mnoho, neboť spárovací hmota může být cementová, akrylová, epoxidová. Může mít různé barvy! Naštěstí nás máte! Zaměstnanci Raw Decor vám rádi pomohou, poradí! Rozptýlí veškeré pochybnosti!
Získejte exkluzivní přístup! inspirace, trendy,
nové produkty, exkluzivní nabídky
a mnohem více přímo na váš e-mail!